Tartalom
 |
Brit arisztokratk a ncik vonzsban
Mg Cambridge-ben s Oxfordban kommunista szimpatizns professzorok s dikok bomlasztottk bellrl Anglit, addig a hanyatl arisztokrcia soraibl egyre tbben szimpatizltak a nci s fasiszta eszmkkel. A harmincas vek Anglija nem ppen a totalitrius rezsimekkel szembeni ellenlls mintakpe volt. Ahogy Anglia leghresebb oktatsi intzmnyeit a harmincas vekben kezdtk ellepni a nyltan vagy titkosan Sztlinnal szimpatizl rtlemisgiek, gy a trsadalom krmjnek msik csoportjban, az arisztokrciban egyre tbben fordultak megrten vagy ppen rajongva Hitler s Mussolini rendszere fel. Az rtelmisg s az arisztokrcia nem csekly rsze fordult szembe Anglia vszzados hagyomnyaival, s vlt a vrs vagy barna totalitrius ideolgia szcsvv a parlamentris demokrcia mintakpnek tartott szigetorszgban.  A kommunista trsutasokrl mr az 1990-es vek elejn igen sok knyv jelent meg Angliban, ahogy a nci kollaborns s nyltan fasiszta elveket vall arisztookratkrl is. Mostanban viszont egyre tbbet foglalkoznak a brit trtnszek azokkal az arisztokratkkal, akik nem voltak sem kommunistk, sem ncik, sem kollabornsok, sem pedig trsutasok, csupn egy hanyatl trsadalmi rteg megtvelyedett tagjai. Ian Kershaw, a nci korszak egyik legjelesebb brit szakrtje, akinek nagyigny Hitler biogrfija nemrgiben jelent meg magyarul is, mlt hten Londonban bemutatott knyvben ppen egy ilyen magasrang, j csaldbl szrmaz, m szellemileg s politikailag nem tl rett arisztokrata sorsn keresztl mutatja be a hagyomnyaira knyesen gyel angol politikai let furcsasgait. Az angol arisztokrcia diszkrt bjaLord Londonderry, Churchill unokaccse, nemcsak Kersaw szerint, hanem knyvt recenzl kollgi szerint is pontosan tkrzi annak a trsadalmi rtegnek a ktsgbeesett kapaszkodst, amelyik ugyan ppen alkalmazkodkszsgrl volt hres, m a 20. szzadi drasztikus politikai, gazdasgi s trsadalmi vltozsokhoz mgsem tudott kellkppen alkalmazkodni. Ahelyett, hogy folytattk volna az eldeik ltal kijrt utat, mely a lass vltozsok elismerse mellett a jl bevlt intzmnyek s szoksok megrzsre trekedett, inkbb valami radiklisan j fel fordultak. A tudatosan fasiszta s nci-prti Oswald Mosley mellett, aki bri rangjval teljes mrtkben sszeegyeztethetnek tartotta nemcsak azt, hogy a Konzervatv Prt soraibl egy ugrssal a Munksprt soraiba igazoljon, hanem azt is, hogy a „brit fasiszta prt megalaptja” megtisztel cmt magnak tudhassa, Lord Londonderry egy szerencstlen s ktbalkezes amatrnek szmtott csupn.
 |
 Londonderry s felesge
| Londonderry egyes pletykk szerint felesge jvoltbl rte el els politikai sikereit, amikor is a munksprti kormny vezetje, Ramsay MacDonald meghvta kormnyba 1931-ben.
Londonderry korbban nem mutatott tl nagy jrtassgot politikai gyek kezelsben, m a munksprti miniszterelnkhz gyengd szlakkal ktd Lady Londonderry nyomsra mgis belecsppent a harmincas vek nagy gazdasgi vlsgba s politikai kzdelmeibe. Repls irnti szenvedlye ppen kapra is jtt MacDonaldnak, aki a lggyi fejlesztsekrt felels miniszteri szket ajnlotta fel az arisztokratnak.
A brit Gring
Londonderry ugyan megjrta a Konzervatv Prtot is, mgsem esett nehezre, hogy a politikai szekrtbor tloldalrl rkez csbt ajnlatot elfogadja. 1931-tl 1935-ig foglalkozott a replssel s a lgiervel kapcsolatos gyekkel, kiss meglep mdon azonban ppen szenvedlye okozta vesztt: a harmincas vek gazdasgi vlsgval kszkd Angliban ugyanis nem nztk j szemmel, ahogy Londonderry egyre tbb pnzt kvnt a lgier fejlesztsre klteni. k mg nem lttk elre, hogy ppen a lgier teszi majd Anglit a msodik vilghbor egyetlen llva maradt bstyjv. Persze Londonderry sem a ncik ellenben kvnta fejleszteni a Royal Army Force llomnyt.
is, akrcsak kivtel nlkl szinte az sszes angol politikus, albecslte azokat a hadgyi fejlesztseket, melyeket 1933-tl hajtottak vgre a hitleri Nmetorszgban. Ennek ellenre az minisztersge idejn kifejlesztett vadszgpek s bombzk mentettk meg Anglit a teljes megsemminslstl. Nem vletlen, hogy sokan neveztk utlag az angol Gringnek. Olyb tnt, hogy szenvedlye annak ellenre sikerre vezetheti, hogy a politikhoz egyltalban nem volt rzke. A vlasztk akarata azonban kzbeszlt, s elhozta Londonderry valdi njt, a szerencstlen s gyetlen „magnpolitikus” njt.
Nmetbart magndiplomata
1935-ben a vlasztk levltottk a munksprti kormnyt, Londonderrynek is mennie kellett. m ahelyett, hogy belenyugodott volna sorsba, amatr diplomciai jtkokba kezdett. gy vlte, hogy amit megfelel pozci birtokban nem tudott vgrehajtani, azt magnzknt mgis meg tudja csinlni.
Londonderry mr a harmincas vek elejn sem nmetellenessgrl volt hres, m ktsgkvl igaz, hogy ekkoriban inkbb a francik irnti gyllete vezette a nmetekkel val bklkeny politikai llspont kpviselethez. Menesztse utn azonban aktvan nmetbart „magnpolitikt” folytatott. A politikai sllyal nem rendelkez arisztokrata a ncik meghvsra tbbszr vendgeskedett Nmetorszgban. Hivatalos magnltogatson jrt Hitlernl, az egykori londoni nagykvettel, Ribbentroppal vadszott, Gringgel pedig egytt mulatott ltogatsai alkalmval. Londonderry Kershaw szerint mindennek elelnre nem volt nci, mindssze politikai gyetlenkedsei sodortk Hitlerk karjaiba. A ncik termszetesen dszpintyknt hasznltk, hiszen nem jtt rosszul nekik, hogy az angol lgier egykori vezetje az kegyeiket keresi.
Londonderry pedig valjban nem is a nci eszmkkel szimpatizlt, sokkal inkbb az jbl nagyhatalomm vl Nmetorszggal kvnt j viszonyt kialaktani, hogy kzs ellensgeik, a kommunistk s a francik ellenben hatkonyan fel tudjanak lpni. Nyltan sohasem tett antiszemita kijelentseket, m az angol arisztokrciban megszokott megvetssel tekintett a legtbb „zsid gyeskedre”. Elsdleges clja az els vilghborhoz hasonl kataklizma elkerlse volt, s ezt csakis egy nmetbart politika rvn ltta megvalsthatnak. Az utkor blcsessgvel persze ma mr tudjuk: ebben nemcsak , hanem az egsz brit politikai elit tvedett. A ncikat csakis a Londonderry ltal is preferlt fegyverkezs rvn lehetett legyzni.
 |
 |
| | |
|
|