Kirly volt? Vagy „Csak” alkirly? Hitelesen soha nem fogjuk megtudni. Az viszont ktsgtelen: Benyovszky Mric volt a legkalandosabb sors magyar utaz.
Bnjunk csnjn a „leg”-ekkel! Ezrt maradjunk annyiban: grf Benyovszky Mric az egyik legkalandosabb let haznkfia volt. Akkor jrt be ngy fldrszt, amikor mg Budrl Bcsbe is kt napot ztykldtt az utaz. Kamcsatkn s Japnon t Afrikba, majd az Egyeslt llamokbl Dl-Amerikt rintve vissza Madagaszkrra hajtotta a vre. Nem, inkbb a virtusa. Mert nem is a puszta kalandvgy zte, inkbb a maga lltotta cl, a maga szlte kldets.

vek ta foglalkozom Benyovszky letvel, tbb-kevsb ismerem a rla megtudhatkat. A megrts szndka ksztetett arra, hogy – termszetesen mai kzlekedsi eszkzket ignybe vve – legalbb rszben magam is rzkeljek valamit abbl, amit Benyovszky majd’ kt s egy negyed szzada Madagaszkron lthatott. Megprbltam szembesteni a mai krnyezetet a grf ottani letnek a lersokbl kirajzold helyszneivel.
Ereje teljben kt ki Madagaszkron Benyovszky 1774-ben. Huszonnyolc ves. Mr tbb regnyre val lmny s kaland van mgtte. Mai fogalmak szerint gyermekfejjel lett frfiv. Serdlknt mr belp a csszri seregbe, s azonnal „lesben” ismeri meg a katonaletet: az 1756 s 1763 kztt dl kontinentlis mret htves hbor sorn lovassgi parancsnoksgig s fstrzsamesteri rangig viszi.
Az let gondoskodott rla, hogy ne kerlhesse el a konfliktusokat. Apja halla utn zavaros rksdsi perbe bonyoldott, meg sem llt Lengyelorszgig. Nem sokig maradt nyugton: egy ideig Hollandiban s Angliban utazgatott, majd visszatrve lengyel fldre, az orszg fggetlensgrt kzd konfdercinak ajnlotta fl szolglatait. Slyosan megsebeslve orosz fogsgba esett, s Szibriba szmztk. Kivteles kapcsolatteremt kpessge, mveltsge rvn a helyi kormnyz bizalmasa lett, neki tulajdontjk Kamcsatka els fldrajzi, nprajzi s llattani lerst. 1771 tavaszn a fegyenctelepre szmztt cri tisztekkel felkelst szervezett; a lzadk megszlltak egy erdt, elfoglaltk a kiktben horgonyz hajkat, s lelkest kiltvnnyal tzeltk csatlakozsra a crhoz h katonkat. A felkels elbukott, Benyovszky csak a tengeren meneklhetett.
Ideje volt, hogy hozzszokjon a tengerhez; a Pter s Pl haj fedlzete, a flkorbcsolt tenger kpe mr a jvt vetti elnk. Benyovszky vgighajzta a Kamcsatka-flszigetet, a Bering-szigetet rintve megltogatta az akkor mg ismeretlen Aleut-szigeteket, majd kvetkeztek Japn, Formosa (a mai Tajvan) s Maka partjai. Eredeti, kaliforniai ti cljrl letett, s Madagaszkrt rintve visszatrt Eurpba. Bejratos lett az eurpai udvarokba, majd Prizsbl felkrst kapott egy madagaszkri expedcira. 1773. prilis 22-n hrom hajval indult el Lorien kiktjbl, s szeptember 21-n kttt ki a Madagaszkrtl keletre fekv francia szigeten, az Isle de France-on, a mai Mauritiuson. 1774. februr 2-n vitorlzott t Madagaszkrra.
Mg abban az vben, a mr haldokl XV. Lajos dicssgre, megalaptotta Louisbourgot, s els eurpaiknt addig ismeretlen terletekre jutott el – a francia udvar szolglatait bri cmmel jutalmazta. Az idilli viszony nem tartott sokig. Benyovszkyt 1776 augusztusban 62 bennszltt fnk kereste fl, s sajt lltsa szerint megfelel szertartsok kzepette fejedelmkk – sokan mg ma is gy tartjk arrafel: kirlyukk – vlasztottk. Kt s fl v munkjnak eredmnye volt ez az aktus. Benyovszky emlkirataibl tudjuk, hogy szinte megrkezsekor sszetoborozta a krnyk bennszltt vezetit, ecsetelte a klcsns kereskedsbl szrmaz elnyket, s biztostotta ket bks szndkrl. A trzsfnkk kzl legtbben kedvezen fogadtk az ajnlatot, s bartsgi szerzdseket ktttek a francia rdekeket kpvisel haznkfival, akit termszetesen a szerencse is segtett. A bizalom megnyershez nem csak kellemes termszete jrult hozz – elterjedt rla a hr, hogy nem li meg a hadifoglyokat, st gygytja a sebeslteket s lelmet osztogat –, vonsaiban egy tekintlyes rgi fejedelem rokont vltk flfedezni. A francia udvar nem ismerte el j tisztben, mire Benyovszky visszatrt Eurpba, hogy tmogatst szerezzen.